Elkészült legújabb szappanunk, a márványmintás Jázmin szappan.
Összetevőit tekintve egyenlő arányú kókuszvaj, pálmazsír, napraforgó olaj és olivaolaj az alapja, jázmin illóolajjal illatosítva, a mintázatot pedig kakaópor és kurkuma adják.
A jázmin eredhet Kínából, észak Afrikából, Ázsiából és Amerikából, a fajtájától függően. Mediterrán vidékeken, és hazánkban is kedvelt díszcserje. Azt kevesen tudják, hogy ez a pompás illatú és számtalan változatban előforduló növény az olajfafélék családjába tartozik.
Kertünk ékeként elbűvöl megjelenésével, impozáns méreteivel és illatával egyaránt. Nagy töménységben a bokor virágainak illata fejfájást és migrént is okozhat, viszont messze belengi a tájat. Ázsia szerte, de napjainkban az egész világon szívesen fogyasztják teáját, amit hagyományosan zöld teából és frissen leszedett jázmin virágokból készítenek. A friss szirmokat a tealevelekre szórják és egy éjszakán át hagyják így száradni. Ezalatt a tealevelek magukba szívják az erős jázmin aromát. Másnapra a jázmin Íze és illata átjárja a keveréket.
A jázmin illatos virágait a kora ókor óta használják illatszerként, vallási szertartásokon: ünnepeken földre hintették, fürdõvízbe szórták jóformán az összes olyan országban, ahol a növény megterem. Az átható, buja illat és a fehér virág kombinációja misztikus vonzerõt kölcsönöz. Ókori egyiptomi és indiai festményeken jól felismerhetõ a virág.
A rómaiak és a görögök kenõcsöt készítettek belõle. A római Lucius Plotiust, a triumvirátus egyik tagját, politikai ellenségei elõl való rejtõzködése során az általa túlságosan is kedvelt jázminillat árulta el.
A jázminolajat vagy esszenciát gyógyhatásai miatt is hosszú ideje becsben tartják; széles körben úgy vélik, hogy serkentõleg hat a reproduktív szervekre, nemcsak afrodiziákumként, hanem általános izomgörcsoldóként, például gyermekszülésnél. Culpeper az Angol fizikusban (1652) a következõ hatásokat tulajdonította a jázminolajnak: "Felmelegíti az anyaméhet és megkönnyíti a szülést, hasznos köhögésre és nehéz légzésre. Az olaj ugyancsak jó duzzadt és törött végtagokra, elõsegíti az idegek és az inak felmelegedését és ellazulását. Megszünteti az anyaméh betegségeit és hasgörcsökre is jó." Kínában különösen a fejfájás, a reuma, és az izületek fájdalmának enyhítésére használják.
Szerzõ: Domonkos Zsolt
Párologtatva légfrissítő, csírátlanító hatású, serkenti a nemi vágyat, segít a "ráhangolódásban", de segít elűzni a depressziót is, mint hangulatjavító. Masszázsolajakban és illatszerként is ismeretes. Így alkalmazva oldja a feszültséget, segít megtalálni a boldogságot...
Ebben a szappanban a kurkumának és a kakaópornak nagy szerepe nincs, inkább csak dekoratív hangulati elemek. Ugyanakkor a kakaópor remekül kiegészíti a bódító jázmin illatot, nekem nagyon ízlik!
Illóolaja nem toxikus, nem foto-toxikus, nem irritáló, bátran használható a vele készült kozmetikum.
Különvélemény